Centrum Diagnostyczno–Terapeutyczne w Rybniku

Psycholog • Pedagog • Logopeda • Neurologopeda • Psychodietetyk • EEG Biofeedback

Terapia EEG Biofeedback

CO TO JEST EEGBIOFEEDBACK?

Mózg jest jak mięsień, można go ćwiczyć i poprawiać jego pracę, jej szybkość, efektywność aby osiągać coraz lepsze rezultaty. EEG biofeedback, zwany również neurobiofeedbackiem, to metoda pozwalająca trenować mózg i jego funkcje, takie jak na przykład pamięć, uczenie się, koncentrację, a także relaksację i zdolność do radzenia sobie z napięciem i stresem.

JAK DZIAŁA?

Przy pomocy elektrod odczytywany jest sygnał z mózgu i przewarzany jest na proste sygnały w grach. Możemy dzięki temu, niemal dosłownie, zobaczyć na ekranie telewizora jak pracuje nasz mózg i wpływać na jego pracę. Trener biofeedback pomaga ustalić poziom trudności pracy podczas kolejnych treningów tak by stopniowo poprawiać pracę mózgu i zwiększać jego wydajność.

DLA KOGO BIOFEEDBACK?

Biofeedback jest proponowany osobom z zaburzeniami koncentracji, trudnościami w nauce. Pomaga w obniżaniu poziomu napięcia, zmniejsza nasilenie tików, wspomaga leczenie padaczki. Metoda ta jest odpowiednia dla każdego, kto chce pracować lepiej, wydajniej, uczyć się szybciej, poprawić pamięć, koncentrację, zwiększyć kreatywność lub zredukować stres. Biofeedback jest również uznaną metoda w pracy ze sportowcami.

JAKIE REZULTATY MOŻNA OSIĄGNĄĆ?

Pracując jako trener biofeedback, widzę jak moi pacjenci osiągają coraz lepsze wyniki w czasie treningów, ale z rozmowy z nimi wiem, że efekty zaangażowania w treningi i systematyczność pomagają zaobserwować ich efekt także poza gabinetem – w domu, szkole i pracy. Rodzice moich pacjentów opowiadają mi często, że nauczyciele w szkole zauważyli poprawę zachowania dzieci, zwiększoną koncentrację w czasie lekcji i szybsze tempo pracy. Dzieci w domu uczą się szybciej, a dorośli pacjenci są zadowoleni z poprawy efektywności pracy. Dobre rezultaty przynosi też praca z redukcją poziomu napięcia u dorosłych i u dzieci, między innymi zmniejsza nadruchliwość, problemy ze snem, a także usprawnia pracę całego mózgu.


Katarzyna Przeorska
Psycholog, trener EEGbiofeedback
Karta Seniora