Centrum Diagnostyczno–Terapeutyczne w Rybniku

Psycholog • Pedagog • Logopeda • Neurologopeda • Psychodietetyk • EEG Biofeedback

Depresja

Depresja staje się coraz powszechniejszym schorzeniem. Stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, szacuje się że do 2020r. będzie drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata. Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia ok. 350 milionów ludzi cierpi na depresję na całym świecie. Częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Występuje ona najczęściej u mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych.

Często osoby chore na depresję słyszą od innych „spróbuj się pozbierać”, „nie przesadzaj”, „zrób coś ze sobą”, ale ta choroba to coś więcej niż smutek i brak chęci do życia. To choroba jak każda inna – nadciśnienie, astma, zapalenie płuc. I dlatego właśnie osoba chora na depresję potrzebuje nie tylko wsparcia bliskich, ale również profesjonalistów – psychiatry i psychologa.

Depresja

Depresja może pojawić się w związku z wystąpieniem jakiejś dużej zmiany życiowej, np. po śmierci bliskiej osoby, utracie pracy lub rozwodzie. Często jednak nie jest to konieczne do jej wystąpienia.

Główne symptomy depresji to:

 1. Obniżenie nastroju, smutek lub drażliwość przez większość czasu.
 2. Brak lub obniżenie przyjemności z wykonywanych czynności, nawet jeśli są związane z naszymi zainteresowaniami.
 3. Obniżenie samooceny. Pojawienie się poczucia winy i niechęć wobec siebie.
 4. Duże zmiany związane z apetytem, albo jego spadek albo znaczący wzrost.
 5. Zaburzenia snu. Bezsenność, trudności z zasypianiem, albo zbyt duża senność.
 6. Uczucie bycia spowolnionym lub podenerwowanym. Lęk.
 7. Uczucie zmęczenia przez większość czasu.
 8. Problemy z koncentracją, uczeniem się, pracą.
 9. Trudności w podejmowaniu decyzji.
 10. Dolegliwości bólowe.
 11. Natrętne myśli związane ze śmiercią.
 12. Pojawianie się myśli samobójczych.

Istnieją skuteczne metody leczenia depresji, dlatego jeśli zaobserwowałeś jakieś niepokojące objawy u siebie lub bliskiej osoby konieczna jest konsultacja u profesjonalisty – psychologa i psychiatry. Im szybciej depresja zostanie zdiagnozowana tym szybciej będzie można podjąć leczenie, a co za tym idzie, udzielić pomocy chorej osobie.

Nieocenioną pomocą w powracaniu do zdrowia dla osoby chorej na depresję jest również wsparcie rodziny i przyjaciół. Jeśli chcesz wiedzieć jak wspierać osobę, która cierpi na depresję, zasięgnij konsultacji u naszych psychologów.BIBLIOGRAFIA:
Światowa Organizacja Zdrowia: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs369/en/
„Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Badawcze kryteria diagnostyczne.”, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Versalius”, Kraków – Warszawa – 1998r.
Stowarzyszenie Aktywni Przeciw Depresji http://www.depresja.org/nowe.html
Obrazek - źródło: http://psycholog-pisze.pl/wp-content/uploads/2014/09/1545709_780542651966964_7239067618252591334_n-e1410874653369.jpgopracowała: Katarzyna Przeorska
Karta Seniora