Centrum Diagnostyczno–Terapeutyczne w Rybniku

Psycholog • Pedagog • Logopeda • Neurologopeda • Psychodietetyk • EEG Biofeedback

Nerwica to bardzo popularne określenie dla wielu dolegliwości, którym przypisuje się przyczyny emocjonalne, psychiczne. Często potocznie mówimy o sobie lub o kimś, że jest „znerwicowany”, łączymy z diagnozą nerwicy „bycie nerwowym”. Czym tak naprawdę ona jest i kiedy należy zwrócić się po pomoc do specjalisty?

            W pierwszej kolejności należy rozróżnić, czy pojawiające się objawy lub napięcie nie są związane z przeżywanym stresem. Jeśli właśnie podchodzimy do ważnych egzaminów, dotknęła nas rodzinna tragedia, nasze samopoczucie psychofizyczne może być znacznie pogorszone. Przyspieszone bicie serca, częste wizyty w toalecie, trudności w zasypianiu, problemy z apetytem – mogą być przejściowe i mijać wraz z ustąpieniem stresującej sytuacji. Każdy z nas w inny sposób radzi sobie ze stresem – jedni lepiej, drudzy gorzej – jeśli więc czujesz, że sytuacja cię przerasta, a stres uniemożliwia normalne działanie, warto nad tym popracować. Należy mieć też na uwadze, że każdy przedłużający się, chroniczny stres, będzie miał wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, dlatego w sytuacjach, w którym nie mamy wpływu na okoliczności, warto zadbać o odpowiednie wsparcie – w tym psychologiczne.

            Czym jest więc ta tajemnicza nerwica? Jest to dawniej funkcjonujące określenie zaburzeń lękowych, obecnie „worek”, do którego wrzuca się wiele jednostek chorobowych. Zalicza się do nich m.in. fobie, zaburzenie lękowe z napadami lęku panicznego, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie depresyjno-lękowe, obsesyjno - kompulsyjne czy też tzw. zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (np. bóle głowy lub brzucha, które nie mają żadnych podstaw fizjologicznych). Każde z nich charakteryzuje się inną grupą objawów. Najczęstszymi z nich, skłaniającymi do zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu, są ataki lęku panicznego – niespodziewanie serce zaczyna bić jak oszalałe, skacze ciśnienie, oddech zaczyna być przyspieszony, często towarzyszy temu wrażenie, że za chwilę się umrze. Ataki paniki mogą mieć różne nasilenie, od przyspieszonego bicia serca po prowadzące niemal do utraty przytomności. Mogą pojawiać się w różnych okolicznościach – najczęściej w pojazdach, w zatłoczonych miejscach (np. w kościele, markecie), ale też mogą wystąpić w chwilach odprężenia, np. chwilę przed zaśnięciem. Jest to bardzo przykre i bardzo niepokojące odczucie. Jeśli coś podobnego przydarzy się nam lub naszym bliskim, trzeba działać. Innym często występującym objawem jest ciągłe uczucie lęku, niepokoju, niechęć do wychodzenia z domu czy podejmowania dawnych aktywności. Towarzyszyć mogą mu objawy somatyczne jak bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy stałe poczucie zmęczenia. Jeśli bez widocznej przyczyny zaczynasz czuć lęk i brak ci sił do życia – warto zwrócić się po pomoc.

            Leczenie nerwicy polega najczęściej na wdrożeniu farmakoterapii (przy czym trzeba pamiętać, że leki przepisuje psychiatra, są to najczęściej leki o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym) oraz podjęciu psychoterapii. Przy czym warto mieć na uwadze, że leki jedynie złagodzą objawy, a nie usuną ich przyczyn, o których za chwilę. W związku z tym, że objawy lękowe często przypominają objawy poważnych chorób jak np. choroby serca, zanim zostanie postawiona diagnoza nerwicy należy w pierwszej kolejności wykluczyć inne przyczyny – warto przed zgłoszeniem się do psychiatry czy terapeuty wykonać podstawowe badania, w tym np. EKG, badania hormonów tarczycy.

No to na koniec – skąd się ta nerwica bierze? Może być wynikiem długotrwałego i wyniszczającego stresu, przy czym często objawy pojawiają się dopiero po jego ustąpieniu. Najczęściej związana jest jednak z naszą nieświadomością. Mówi się, że jest chorobą nieuświadomionych konfliktów wewnętrznych, że jest związana z tym, co wypieramy, lub też jest wynikiem posiadanych przez nas, nieuświadomionych przekonań dotyczących siebie i świata. Dlatego tak trudno samodzielnie dociec jej przyczyn. Konieczna jest pomoc psychoterapeuty w odkrywaniu i odnajdywaniu tego, co z głębi duszy poprzez objawy woła, by się przyjrzeć, zatrzymać, uświadomić. Samopoznanie to droga ku uzdrowieniu.


                                                                                                                        Opracowała: Joanna Łaski - Głuch

                                                                                                                        Psycholog

Karta Seniora