Centrum Diagnostyczno–Terapeutyczne w Rybniku

Psycholog • Pedagog • Logopeda • Neurologopeda • Psychodietetyk • EEG Biofeedback

Biofeedback w sporcie


Sport


Technika Biofeedback została opracowana przez naukowców z NASA w Stanach Zjednoczonych i była wykorzystywana do poprawy koncentracji i możliwości psychicznych astronautów, a  po udowodnieniu jej skuteczności została wprowadzona do medycyny klinicznej.

Terapia EEG Biofeedback uczy zawodników wyciszenia się oraz skupienia i skoncentrowania uwagi przed zawodami. Pomaga zapanować nad emocjami i stresem, uczy organizm samoregulacji, co bywa w sporcie decydujące. Terapia EEG Biofeedback pozwala również świadomie oddziaływać na procesy, których, na co dzień człowiek nie kontroluje takich jak: sposób oddychania, pracę mięśni, temperaturę ciała, a nawet na pracę mózgu. Umożliwia nauczenie się odpowiedniego koncentrowania się oraz pozwala na szybszy wypoczynek po wysiłku fizycznym i psychicznym, który zawodnik wkłada w trening. Swym oddziaływaniem zwiększa motywację przed kolejnymi zawodami.

W zawodowym sporcie ze względu na wyrównany stopień wytrenowania zawodników najistotniejsze znaczenie ma więc stymulacja psychiczna. Nikt już dzisiaj nie wątpi w to, że to właśnie psychiczne przygotowanie stanowi kluczową rolę w oddziaływaniu na ujednolicony pod względem talentów i formy sportowców.


Jak to działa?

Sportowiec siada w wygodnym fotelu, wygodniej dla siebie pozycji. Do głowy sportowca terapeuta podłącza jedną lub dwie elektrody oraz dwie elektrody uszne. Trenujący zwrócony jest twarzą w stronę monitora, na którym emitowane są wideogry. Przebieg gry jest zobrazowany przebiegiem fal mózgowych trenowanego na monitorze trenera. Informacje uzyskane z obrazu dają pacjentowi możliwość poznania reakcji własnego mózgu. W oparciu o zdolność dla optymalnego funkcjonowania mózgu poprzez trening można optymalizować jego pracę, napięcie mięśniowe, ciśnienie krwi aby funkcjonował optymalnie. Zadaniem sportowca podczas sesji jest dążenie do osiągania jak najlepszych wyników gier jedynie za pomocą swojej woli. O prawidłowym wykonaniu zadania komputer informuje dźwiękiem trenującego kiedy praca mózgu jest dobra.

Podczas sesji EEG Biofeedback sportowcy uczą się skoncentrować na zadaniu jakie mają wykonać, obniżyć swoje tętno, aby kumulować i magazynować energię, która zostanie wykorzystana później w razie potrzeby. Wszystko to odbywa się bez świadomego myślenia.


Adam – „Orzeł z Wisły”

Adam Małysz nie skakałby tak daleko, gdyby nie jego odporność psychiczna. Adam skupia się jak mało kto, przez bardzo wydolny system nerwowy. Potrafił się uodpornić na stres i przystosować do zmieniającej się sytuacji. To rezultat trzyletniej pracy – ujawnia dr Jan Blecharz - psycholog z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, a w przeszłości również współpracownik terapeuty sprintera Carla Lewisa. Terapia Biofeedback to, co prawda, tylko jeden z elementów wchodzących w skład treningu Adama Małysza, ale jestem przekonany, że ma niezwykle istotny wpływ na jego sukcesy. Pozwala mu się wyciszyć i skupić przed skokami, a to bywa w sporcie decydujące- podsumowuje dr Blecharz.


Przegrywają, bo brakuje im skupienia

W zawodowym sporcie prawie wszyscy najlepsi prezentują dziś podobny stopień wytrenowania. Największe rezerwy tkwią więc w stymulacji psychicznej zawodników. Nikt już dzisiaj nie wątpi w to, że to właśnie psychiczne przygotowanie stanowi kluczową różnicę między jednym zawodnikiem a drugim, ponieważ wszyscy oni są już maksymalnie sprawni fizycznie i utalentowani.

Zarówno psycholodzy i trenerzy twierdzą, że we współczesnym sporcie często wygrywają nie zawodnicy, którzy obiektywnie są najlepiej wytrenowani, ale Ci którzy potrafią najlepiej skupić się na wykonanym zadaniu.

A o wyniku decyduje to co dzieje się w głowie.Opracowanie: A. Podlasiak-Makowska

Karta Seniora